Nauka fizyki przez zabawę to nasza specjalność!

Kilka słów o Fundacji Einsteina

Wiemy. jak wygląda proces nauczania fizyki i przyrody w szkołach. Wręcz niemożliwe jest przygotowanie doświadczeń na lekcję, gdy nauczyciel ma napięty grafik i prowadzi zajęcia jedne po drugich, a w przerwach jest na dyżurze. Na brak atrakcyjności lekcji fizyki wpływa też mała ilości godzin poświęcona temu przedmiotowi i duży zakres materiału do przerobienia w krótkim czasie. Nasza Fundacja powstała po to, by wspomagać szkoły i poprzez niekonwencjonalne i świeże metody zapoczątkować naukę fizyki poprzez zabawę.

Problem zauważyliśmy też w sposobach nauki przyrody. Prowadzenie zajęć, które są pełne doświadczeń i demonstracji zjawisk przyrodniczych, wymaga od nauczyciela bardzo dużo samozaparcia i własnej pracy, podczas wyszukiwania doświadczeń i przygotowywania zaplecza, na które często szkoła niestety nie ma pieniędzy.

Nasze działania są innowacyjnym podejściem do procesu kształcenia młodzieży. Proponujemy naukę przez zabawę, pokazanie fizyki, chemii i przyrody od strony praktycznej i ciekawej. Kładziemy nacisk na indywidualne doświadczenia oraz pokazy interaktywne, które pozwalają na przekazywanie wiedzy w sposób prosty i poparty przykładami. Jest to gwarancją zrozumienia i zapamiętania materiału. Nie zastąpi to pracy z podręcznikami, ale z pewnością pomoże zmienić podejście uczniów.

Nauka fizyki przez zabawę to nasza specjalność. O sukcesach naszych i wybranej przez nas metody, najlepiej świadczą opinie tych, którzy uczestniczyli w zajęciach i warsztatach Fundacji Einsteina.

Reportaż Telewizji Swarzędzkiej

"Manipulacja strumieniem powietrza, odkrywanie niewidzialnych sił pola magnetycznego, wykorzystywanie promieni światła laserowego do zrobienia prostego mikroskopu to tylko nieliczne zagadnienia świata nauki, które poruszono podczas warsztatów naukowych w Szkole Podstawowej nr 1 im. Staszica w Swarzędzu."

Szkoła Podstawowa nr 1 w Swarzędzu

"(...) Warsztaty naukowe pozwoliły dzieciom poprzez zabawę, działanie i uczestniczenie w doświadczeniach zaznajomić się z przeróżnymi zjawiskami z otaczającego nas świata. Warsztaty przełamały bariery i stereotypy o trudności przedmiotów ścisłych. Dzięki tym zajęciom uczniowie zdobyli dodatkową wiedzę wykraczającą poza program szkolny z nauk przyrodniczych."

TerapeutycznaPodstawowa Szkoła nr 119 we Wrocławiu

"(...) Zrozumieliśmy jak powstaje tornado i jak tworzono ścieżkę dźwiękową do pierwszej części Gwiezdnych Wojen. Wszystkie eksperymenty były bardzo ciekawe. Myślę, że spotkanie podobało się innym uczniom tak samo, jak mnie."

Krzysztof, kl. 5b

Gimnazjum nr 9 w Szczecinie

"(...) Uczniowie mięli okazje zobaczyć oddawanie strzałów kółkami dymu, laserowe ucho, mgłę w butelce, światło UV, zjawisko spalania gazów i ciał stałych (metali), rozpuszczalność gazów w cieczach oraz mogli zobaczyć w jaki sposób powstają efekty specjalne, które są wykorzystywane w filmach (np. w gwiezdnych wojnach)."

Przedszkole nr 3 "Pod Kasztanami" w Swarzędzu

"(...) Przeprowadzili oni dla każdej grupy warsztaty z fizyki. Naszym dzieciom zostały zaprezentowane doświadczenia: (ze światłem, co to jest środek ciężkości, prawo Bernoulliego, jak powstaje tornado itp.). Prawa fizyki przekazywane były w sposób prosty i poparty przykładami. Taka forma prezentacji była gwarantem zrozumienia i zapamiętania materiału. Okazało się, że zjawiska fizyczne mogą być dla młodego człowieka ciekawe, a zarazem zaskakujące.

Nasze dzieci były zachwycone zajęciami, a dowodem na to był szeroki uśmiech i prośby dzieci o ponowne zaprezentowanie eksperymentu."

Kubusiowe Przedszkole z Poznania

"(...) Z Fundacją Einsteina nudzić się nie będziesz, z Fundacją Einsteina wiedzę zdobędziesz! ;)"

Zespół Szkół Łączności w Poznaniu im. Mikołaja Kopernika

"(...) Uczniowie mogli zobaczyć i przeprowadzić wiele ćwiczeń-doświadczeń z zakresu: światła, dźwięku, elektryczności, magnetyzmy, fal. Najciekawszymi doświadczeniami, które wzbudziły pozytywne emocje były: strzelanie gazowymi kulami, wywoływanie efektów elektrycznych obserwowanych np. w filmie "Gwiezdne wojny".

Pokazy i ćwiczenia umożliwiły utrwalenie dotychczasowej wiedzy i przyczyniły się do lepszego zrozumienia otaczającego świata."